تبلیغات
arab20 - رشته ی مهندس معماری و شهر سازی

امروز:

رشته ی مهندس معماری و شهر سازی

مهندس معماری و شهر سازی

عنوان شغل: مهندس معماری و شهر سازی.

تعریف شغل: معماری ، روش ساخت صحیح بناها با توجه به رعایت نکات فنی است. در معماری هم به ساخت و به طراحی بناها پرداخته می شود. همچنین شهرسازی ، هدایت اصولی ساخت و سازهای شهری است به نوعی که پاسخ گوی نیازهای آتی مردم باشد.

مهندس معماری و شهر سازی

عنوان شغل: مهندس معماری و شهر سازی.

تعریف شغل: معماری ، روش ساخت صحیح بناها با توجه به رعایت نکات فنی است. در معماری هم به ساخت و به طراحی بناها پرداخته می شود. همچنین شهرسازی ، هدایت اصولی ساخت و سازهای شهری است به نوعی که پاسخ گوی نیازهای آتی مردم باشد.

رسته یا گروه شغلی:فنی مهندسی.

شرح وظایف و مسئولیت شغلی: تهیۀ نقشه ، ارائۀ طرح و براساس مصالح ساختمانی موجود ، خوی مردم وشرایط اقلیمی کشور ، نظارت بر اجرای پروژهای ساختمانی و شهر سازی و تأیید نقشه هایی که جهت ساخت و سازها به سازمان ارائه می شود.

اهمیت و ضرورت شغل: نقشه ها و طرح های ساختمانی صحیح می تواند در تأمین ایمنی و بهداشت بسیار مؤثر باشند. همچنین معماری و شهر سازی یک کار فرهنگی و دسته جمعی لست و تک تک ساخت و سازها در زیبا سازی شهر مهم هستند. در کل ، از نظر اجتماعی فرهنگی ، سیاسی ، بهداشتی ، شغل معماری و شهر سازی ، باعث رفا و آسایش بیشتر انسانها می شود و بسیاری از نیازهای روحی و روانی و اجتماعی را تأمین می کند.

مدارک تحصیلی لازم برای احراز شغل : کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری معماری و شهرسازی . البته با دیپلم معماری هم می توان تا حدودی در کارهای نقشه کشی ساختمان مشغول به کار شد . از لیسانس به فوق لیسانس در رشته معماری کنکور وجود ندارد و جمعاً طول دوره ، 6 سال اشت و انجام پروژه ای به عنوان پایان نامه الزامی است .

مهارتها ، تجارب و دوره های آموزشی ویژه برای احراز شغل : دوره هایی در زمینه نقشه کشی و طراحی و به منظور کار با وسایل جدید مهندسی معماری از طرف سازمان ها به عنوان آموزش ضمن خدمت گذارده می شود تا آنهایی که در زمینه فنی و حرفه ای مهارت کافی ندارند با پیشرفت تکنولوژی بر مهارت خود بیفزایند .

شرایط محیط کار : فضای سر پوشیده و آرام برای طراحی و نقشه کشی . مکان معیّن و خاص در شهر سازی جهاد سازندگی و دفاتر مهندسی و مشاوره . برای اجرای نقشه نیز به آب و هوای مطلوب و بدون بارندگی نیاز است تا بتوان در محل کار آن را پیاده کرد .

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل : میز نقشه کشی ، خط تی ، قلم راپید ، گونیا و خط کش اشل ، مدادپاک کن ، دفتر طراحی و ترسیم و کلاً وسایل جهت ترسیم .

خصوصیات جسمانی و توانایی های بدنی لازم برای انجام دادن شغل : سلامت جسمانی و قدرت کار با دست ها .

معلولیت های بی اثر در انجام دادن شغل : فلج بودن پاها در عملیات طراحی و نقشه کشی بی تأثیر است .

خصوصیات روانی و توانمندی های لازم برای انجام دادن شغل : تجسم فضایی ، استعداد هنری و عددی ، دقت حواس ، منطق و استدلال ، قدرت تجزیه و تحلیل گرافیکی .

رغبت های مورد نیاز برای انجام دادن شغل : علاقه به هنر ترسیم و علاقه به تغییر و تحول .

ویژگی های شخصیتی ( عاطفی ، اجتماعی و رفتاری ) لازم برای انجام دادن شغل : احساس مسئولیت ، اعتماد به نفس ، قدرت سازگاری با محیط ، ظاهر آراسته و مطلوب بودن رفتار .

محل های اشتغال و استخدام : شهرداری ، وزارت مسکن و شهرسازی ، دفاتر خصوصی مهندسان ، شرکت های ساختمانی ، اداره عمران ، آموزش و پرورش و آموزش عالی .

جنبه های مالی و حقوقی : طبق نظام هماهنگ حقوق اگر فرد در سازمان های دولتی کار کند با توجه به مدرک خود حقوق و مزایا دریافت می دارد اما در دفاتر خصوصی درآمد بالاتر و تابع سرمایه ، خلاقیت و تلاش فرد است .

شرایط ارتقاء : در سازمان های دولتی هرچه مدرک بالاتر باشد ، گروه بالاتری به فرد تعلق می گیرد .

نحوة استخدام و ورود به شغل : در شرکت های خصوصی فرد با مصاحبه و مدارک لازم جهت شغل به کار گمارده می شود و در ادارات دولتی از طریق گزینش و ارائه مدرک و تأیید مسئولان دولتی استخدام می شود . البته ابتدا به صورت پیمانی یا به صورت قراردادی در یک سازمان مشغول به کار می شود و بعد از سه سال با تایید سازمان به طور رسمی استخدام می شود .

ارتباط های شغلی : با مهندسان عمران ، تأسیسات ، مهندسان راه و ساختمان ، مهندسان برق و به طور کلی با کلیه مهندسان مشاغل مختلف که به نوعی در رابطه با کار ساخت و ساز و شهرسازی هستند در ارتباط هستند .

مطلوبیت ها و محدودیت های سغلی :

مطلوبیت ها : اشتغال مفید و خدمت به مردم جامعه .

محدودیت ها : کم بودن حقوق در سازمان ها و نیاز به سرمایه در بخش خصوصی .

اتحادیه ، انجمن تشکیلات حرفه ای وابسته به شغل : سازمان نظام مهندسی کشور ، وزارت مسکن و شهرسازی .

آینده شغل : از نظر اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی آینده ای امید بخش و روشن دارد زیرا همواره نیاز به ساخت و ساز و آبادانی وجود دارد .

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل : در ادارات دولتی معمولاً از 5/7 صبح تا آخرین وقت اداری فرد مشغول به کار است و بعدازظهرها از ساعت 3 الی 9 شب در دفاتر خصوصی به کار طراحی ، محاسبه و نقشه کشی می پردازد یا به صورت مهندس ناظر بر کارهای ساختمانی در محل نظارت می نماید .

محل و راههای کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل : مطالعه بروشورها ، ماهنامه های ساختمان و گفتگو با مهندسان مشاور ، استادان و دانشجویان این رشته .

توصیه و پیشنهادهای لازم برای داوطلبان ورود به این شغل : با علاقه و رغبت آن را انتخاب کنند .


نوشته شده در : چهارشنبه 25 فروردین 1389  توسط : مهرزاد .    نظرات() .